ZnaniPolacy.pl
  ranking oceniaj opinie dodaj newsletter  

 
 
 
  Czy wiesz, że ... ?  

  Kogo szukasz ?


Trzy najrzadziej oceniane osoby w serwisie to: Tomasz Migdałek, Marek Klapa, Patrycjusz Wyżga
 


 
     

  Sylwetka osoby
         
Irena Santor   Irena Santor

Piosenkarka

Średnia ocena: 0.00

Osoba była oceniana: 1 razy

Zajmuje 384 miejsce w rankingu
(na 694 ocenianych osób)

w serwisie od: 04.03.2008

 
 

Irena Santor - urodziła się 9 grudnia 1934 roku w Papowie Biskupim koło Bydgoszczy. Jest niekwestionowaną Pierwszą Damą Polskiej Piosenki, nagrała ponad tysiąc piosenek, z których wiele stało się niezapomnianymi przebojami jak np. Tych lat nie odda nikt, Powrócisz tu, Już nie ma dzikich plaż, Embarras.
Jej śpiewanie zaczęło się już w szkolnych chórach, najpierw w podstawówce, potem w Technikum Szklarskim. W 1951 roku rekomendowana Tadeuszowi Sygietyńskiemu przez poznańskiego dyrygenta Zdzisława Górzyńskiego, została przyjęta do Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, w którym spędziła 8 lat. Z Mazowszem objechała cały niemal świat i z nieznanej nikomu chórzystki stała się znaną solistką, której popularności przydała piosenka Ej, przeleciał ptaszek. Jako solistka zadebiutowała w 1959 roku w popularnym wówczas programie estradowym "Zgaduj - Zgadula". Debiut w nowej roli nie należał wprawdzie do nazbyt udanych, lecz jego radosnym finałem okazała się propozycja nagrań dla Polskiego Radia. Nagrała wówczas piosenkę Straciłam twe serce (muz. W.Szpilman, sł. L.Starski) z filmu Wrzos. Od tamtej pory jej nazwisko nie schodziło z plakatów, okładek płytowych, okładek gazet codziennych i periodyków.
Jest laureatką licznych prestiżowych nagród, m.in. I nagrody na MFP Sopot 61 za interpretacje piosenek Embarras i Walczyk na cztery ręce, III nagrody na festiwalu w Tokio, I nagrody na KFPP Opole 64 za Powrócisz tu, Grand Prix na KFPP Opole 79, Grand Prix na KFPP Opole 91 za wybitne osiągnięcia w sztuce interpretacji piosenki, Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady Prometeusz 94, Bursztynowego Słowika na Sopot Festiwal 2002 za całokształt działalności artystycznej, Złotego Fryderyka 2007 za całokształt twórczości, Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Ostatnią z nagranych przez Irenę Santor płytą, jest wydana w 2001 roku płyta "Jeszcze".
Obecnie Pani Irena Santor stara się ograniczać swoje występy, zgodziła się jednak objąć swoim honorowym patronatem Festiwal Piosenki Zaczarowanej, organizowany przez Annę Dymną na krakowskim rynku.

 
Zaproponuj lepszy opis/zdjęcie
 
  Opinie  
   

Przeczytaj opinie o tej osobie:

Szanowna Pani Irena Santor
Moje słowa uznania

Dodaj swoją opinię

 

 
 
  Ocena

Wystaw ocenę osobie:  

  1. Aby wystawić ocenę tej osobie wyślij SMS o treści AP.GZE8 pod numer 71068. Koszt SMS wynosi 1,23 PLN brutto.
    Usługę SMS obsługuje Dotpay. Usługa SMS dostępna jest w sieci Era, Plus Gsm, Orange i Play. [Regulamin usługi]. [Formularz reklamacyjny]. Kontakt z właścicielem serwisu: znanipolacy@znanipolacy.pl
  2. W odpowiedzi otrzymasz SMS z kodem, który należy przepisać w poniższe pole i następnie wybrać ocenę (od -10 do 10) którą chcesz wystawić:

Oceń osobę kierując się następującymi kryteriami:
 0  - osoba jest mi nieznana lub jej działalność jest dla mnie całkowicie obojętna
 +  - im większa wartość dodatnia tym bardziej uważasz, że jest to człowiek zasłużony, godny naśladowania, prezentujący cechy  które są dla Ciebie wzorem
 -  - im ocena bardziej ujemna tym bardziej uważasz, że osoba nie reprezentuje sobą nic interesującego, a jej działalność i zachowanie zasługują na napiętnowanie

 
 
 

Copyright © ZnaniPolacy.pl 2007. Wszelkie prawa zastrze¿one. Informacje o serwisie. W serwisie prezentowani są znani, sławni i wielcy Polacy: artyści, aktorki, aktorzy, pisarze, sportowcy i politycy. Dostępna jest ich pełna biografia / życiorys. My Polacy.