ZnaniPolacy.pl
  ranking oceniaj opinie dodaj newsletter  

 
 
 
  Czy wiesz, że ... ?  

  Kogo szukasz ?


Bronisław Cieślak, Ryszard Rembiszewski, Dorota Gawryluk są osobami bardzo rzadko ocenianymi.
 


 
     

  Sylwetka osoby
         
Andrzej Wajda   Andrzej Wajda

reżyser, scenarzysta

Średnia ocena: 0.00

Osoba była oceniana: 1 razy

Zajmuje 534 miejsce w rankingu
(na 694 ocenianych osób)

w serwisie od: 04.01.2009

 
 

ur. 6 marca 1926 w Suwałkach. Jego matka Aniela była nauczycielką, a ojciec Jakub zawodowym wojskowym, który po kampanii wrześniowej dostał się do niewoli sowieckiej i padł ofiarą zbrodni katyńskiej. Po wojnie Andrzej Wajda studiował malarstwo na ASP w Krakowie, a następnie reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Debiutował jako drugi reżyser w filmie A. Forda "Piątka z ulicy Barskiej". Pierwszym własnym filmem było "Pokolenie". W latach 1972-1983 był kierownikiem zespołu filmowego X, a od 1978 do 1983 prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 1989 r. został wybrany na senatora z ramienia OKP z okręgu suwalskiego. W 1994 ufundował Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie. W 2002 r. założył w Warszawie szkołę reżyserii filmowej.
Nakręcił kilkadziesiąt filmów, z których najważniejsze to: "Kanał", "Ziemia obiecana", "Człowiek z żelaza", "Danton", "Pan Tadeusz", "Katyń". Reżyseruje też przedstawienia teatralne w Teatrze Starym w Krakowie i Teatrze Powszechnym w Warszawie.
Zdobył nagrody filmowe: Złota Palma (1981), César (1982), Felix (1990), Oscar (2000), Orzeł (2000), Złoty Niedźwiedź (2006).
Jest żonaty z Krystyną Zachwatowicz. Z małżeństwa z Beatą Tyszkiewicz ma córkę Karolinę.

 
Zaproponuj lepszy opis/zdjęcie
 
  Opinie  
   

Przeczytaj opinie o tej osobie:

bez niedźwiedzi

Dodaj swoją opinię

 

 
 
  Ocena

Wystaw ocenę osobie:  

  1. Aby wystawić ocenę tej osobie wyślij SMS o treści AP.GZE8 pod numer 71068. Koszt SMS wynosi 1,23 PLN brutto.
    Usługę SMS obsługuje Dotpay. Usługa SMS dostępna jest w sieci Era, Plus Gsm, Orange i Play. [Regulamin usługi]. [Formularz reklamacyjny]. Kontakt z właścicielem serwisu: znanipolacy@znanipolacy.pl
  2. W odpowiedzi otrzymasz SMS z kodem, który należy przepisać w poniższe pole i następnie wybrać ocenę (od -10 do 10) którą chcesz wystawić:

Oceń osobę kierując się następującymi kryteriami:
 0  - osoba jest mi nieznana lub jej działalność jest dla mnie całkowicie obojętna
 +  - im większa wartość dodatnia tym bardziej uważasz, że jest to człowiek zasłużony, godny naśladowania, prezentujący cechy  które są dla Ciebie wzorem
 -  - im ocena bardziej ujemna tym bardziej uważasz, że osoba nie reprezentuje sobą nic interesującego, a jej działalność i zachowanie zasługują na napiętnowanie

 
 
 

Copyright © ZnaniPolacy.pl 2007. Wszelkie prawa zastrze¿one. Informacje o serwisie. W serwisie prezentowani są znani, sławni i wielcy Polacy: artyści, aktorki, aktorzy, pisarze, sportowcy i politycy. Dostępna jest ich pełna biografia / życiorys. My Polacy.